SMAŽIT SE NA SLUNCI JAK KOBLIHA? BRRR! ZPÁTEČKA KE SKUTEČNÉ KRÁSE.

Sluníčko je můj přítel. Ať si to hned na začátek dobře vyjasníme. Když ale vidím to množství lidí ležící na přímém slunci a bez jediného pohybu se smaží několik hodin, někdy kroutím hlavou a jindy se směju. Vždyť dnes je už informací o následcích přehnaného slunění dost, a přesto mají lidé v hlavě utkvělou představu jakési krásy na úkor vlastního zdraví. I já ještě před rák roky nosila v hlavě stejnou ideu – navštěvovala jsem solárko, ikdyž ne moc často. Nikdy jsem nic nepřeháněla, a tak jsem se neopálila prakticky ani v solárku. A když si vzpomenu, jakým způsobem jsem se chránila, říkám si jen “ach jo”.

Podcast ke článku zde:

Sluníčko je nádherné! Potřebujeme ho pro život a potřebujeme ho pro tvorbu vitaminu D a pevnost našich kostí. Taky míváš ten pocit, že když je zataženo více než dva dny, už se ti začíná zatemňovat i mysl? Sluneční svit prostě potřebujeme. Jak pro naše fyzické tělo, tak pro naše psychické zdraví. Bezesporu. Přes léto mám ráda otevřené dveře do zahrady, když vidím, jak svítí slunce a osvětluje všechny květiny. Ale zpět k opalování.

ČÍM HNĚDŠÍ, TÍM ÚŽASNĚJŠÍ

Pro některé ženy se opalování na slunci stalo doslova drogou a dokážou na slunci polehávat několik hodin. Umí to i někteří muži, ale na ty se v našem projektu nesoustředíme. Takže zpět k nám ženám. 

Femme fatale ví, že její krása spočívá v ní samotné, nepotřebuje k tomu ani mraky hodin strávené úmorným opalováním na slunci. Vidíš, kolik femme fatale na světě tedy chodí? Moc ne. Nemusíme se přímo inspirovat princeznou Sissi, která se sluníčku vyhýbala zuby nehty, aby na ni nedopadl jediný sluneční paprsek, ale trošičku si z té historie vytáhneme pár faktů.

Už kdysi se vědělo, že sluneční záření urychluje stárnutí kůže a jeho nadmíra dokonce způsobuje infekce a záněty a že je pro kůži nebezpečné. Ten, kdo pracoval na poli a obdělával půdu, pěstoval obilí a rostlinstvo nebo choval dobytek, byl od slunce opálený. Při práci se opaluje nejlépe – zajímavé, že? Čas rychleji utíká, než klasickým válením se, navíc pot při opalování sehrává svou vlastní úlohu. Vznešení lidé se samozřejmě chtěli od poddaných odlišovat, a když tedy viděli, jak jsou opálení, bylo hned jasné, že modrá krev musí zůstat s bílou kůží. Proto se nosila na ochranu všechna možná krásná paraplíčka a vyhledával se stín.

Pak se krásná Coco Chanel objevila s pokožkou v bronzové barvě a spustil se trend opalování! Tento převrat přišel ve 20. letech 20. století a lidé se ještě nechránili krémy s SPF faktory. Až v roce 1935 vznikl první opalovací krém s UV filtrem, ale společnost ho pár pěkných let ještě ignorovala. Já sama jsem se potkala s tím, že lidé používají pro opalování obyčejné oleje bez ochrany, protože napomáhají opalování. A symbol vznešenosti a bohatství – bílá kůže měla svůj význam ta tam. Módním se stal nový trend opalování. Čím tmavší kůže, tím větší bohatství. Významem symbolu tmavé kůže je, že nemusíš nic moc dělat a máš spoustu času a peněz na to, jenom se tak válet na slunci a opalovat.

Pamatuj si jedno: Extrémy nejsou nikdy dobré! To, aby na tebe nespadl kousek slunečního svitu, je bláznivé, protože sluníčko naše kůže potřebuje. V historii se narodily děti, které neměly zdravé kosti a mohl za to tento způsob života, kdy se plně vyhýbáme slunci. Na druhou stranu plánované opalování na slunci je zbytečnost a hazard se zdravím. Ale abych byla doslova férová, pojďme si to více rozebrat.

Posedlost, že musím mít super bronzovou nebo super hnědou pokožku, je šílené a radši ti doporučuji, abys navštívila psychologa nebo někoho, kdo ti dokáže nahlédnout do duše. Možná totiž přijdeš na to, že ve skutečnosti netoužíš po tom, ležet celé dny na slunci a mít takovou či onakou barvu kůže. Mít totiž ten nutkavý pocit, že na sobě stále musíš něco vylepšovat a měnit, je příznak nízké sebelásky a nízkého sebevědomí. Pokud chceš skutečně opálenou pokožku kvůli sobě, pak dobře, je to tvoje tělo a tvoje zdraví, klidně se opaluj. Určitě ti ale doporučuji používat ochranné krémy a po opalování pokožku dostatečně ošetřit. Během opalování by sis také měla dělat pauzy. Ale jestli se sluníš pro to, abys očarovala své okolí nebo svého vyvoleného prince, pak se tu pozastav a řekni si, jestli ti to za to vůbec stojí. Pokožka stejnak vybledne, ale tělo si každé spálení pamatuje. Kožní nemoci se neprojevují vždycky hned, často to trvá dlouhé roky, než se projeví první příznaky vážných chorob. Tak to nepodceňuj. Za to žádná barva kůže ani zdánlivě úžasný chlap nestojí! A navíc všechno očima viditelné je vyprchávající a pomíjivé. I ta nejkrásnější a nejčokoládovější kráska muže přestane zajímat, když nebude osobitá, když s ní nebude aspoň občas sranda, když nebude mít vlastní zájem o svět a vlastní názory. Nemusíš se honit za super opálenou postavou kvůli těm druhým. Femme fatale přeci v prvé řadě myslí vždy na sebe a na své zdraví.

JDU DO OPALOVÁNÍ PŘES VŠECHNA RIZIKA

Wow, to zní tak odhodlaně až nebezpečně. Ale zlehčíme to. Když budeš mít jednoduše chuť na sluníčko a nachytat nějaký ten bronz – budeme spíš říkat – nachytat nějaký ten vitamin -, tak budeme dodržovat určitá pravidla. Tato pravidla ti totiž výrazně pomohou, aby to nebylo jen opalování, ale promyšlené a vědomé opalování!

  1. Min. tři měsíce před plánovaným opalováním začni užívat doplněk stravy podporující zdravé opalování kůže a snadnější opálení – tím může být betakaroten, koenzim Q10 nebo nejlepší volba přírodní astaxanthin. Zařaď do svého jídelníčku mrkev, ale nepřeháněj to s ní, vitaminem A se lze předávkovat.

  2. Vybav se kvalitními prostředky na opalování. Přihlížej ke svému fototypu. Mysli na to, že fototyp 1 a 2 mohou být bez ochrany na slunci pouze 10 minut a potom se začíná kůže pálit. Nepodceňuj to. Pokud jsi fototyp 1 nebo 2, vybírej si opalovací krémy, oleje a spreje s vysokým faktorem, nejméně 30, ale lepší jsou ty nejvyšší, číslo 50. Na obličej si kup speciální opalovací prostředek s nejvyšší možnou ochranou vždy! Dohlížej na to, aby produkty byly čerstvé a nebyly prošlé.
  3. Den před opalováním si udělej peeling celého těla. Opálení ti tak vydrží déle.

  4. Opalovací prostředek nanes po celém těle včetně všech záhybů a maličkých míst jako jsou uši a nos. Na rty se vyplatí použít jelení lůj nebo rtěnky s SPF faktorem pro ochranu. Aplikaci proveď min. 30 minut před sluněním.

  5. Přímému slunci se vystav maximálně na 30 minut, pak si dopřej stejně tak dlouho stín. Opálíš se sice pomaleji, za to se však nestihneš spálit a tvá kůže bude mít čas zároveň regenerovat.

  6. Koupeš-li se ve slané vodě, můžeš ji na svém těle nechat chviličku působit, ale poté ji běž stejně opláchnout. Vymývej si také od soli i chloru vlasy.

  7. V dopoledních hodinách se opaluj mezi 8–11. hodinou a do 15. hodiny odpolední se slunci nevystavuj. Sluneční svit je nejsilnější a vlivem stále silnějšího záření kvůli neustále se ztenčující ozonové vrstvě je sluníčko v tuto dobu nejagresivnější. Lidé, kteří se opalují v tuto dobu se ve skutečnosti nemají rádi. Honí se za prázdnou a pomíjivou krásou s následky. To není nic pro femme fatale.

  8. Po koupeli nebo sprše nezapomeň hydratovat svou pokožku určenými produkty pro péči po opalování. Většinou jsou to zklidňující tělová mléka s panthenolem nebo jinou zklidňující látkou.

  9. Po celý den dodržuj kvalitní pitný režim.

Pusť si krátké video o tom, jaký produkt speciálně na obličej se mi osvědčil při opalování (ať už chtěném nebo nechtěném).

Je to jednička na trhu za skvělou cenu v porovnání s kvalitou. Nic lepšího než ochrana SPF 50 UVA/PA++++ už neexistuje.

me

Zajímá tě, jakými produkty jsem na léto vybavena já? Napiš mi na e-mail (viz kontakt) nebo mi napiš na sociálních sítích – instagram nebo facebook. 

Při opalování se chraň a femme fatale se staň!

S láskou,

Isabela

Sdílet:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *