Pohyb. Pohyb! Pohyb!!! Jinak se nezhubne! Slýcháš to ze všech stran téměř denně, až se ti z toho točí hlava. Už je to otravné! No jo, ale zhubnout bych potřebovala – říkáš si. Jenže kde vzít tolik času pravidelně se sobě věnovat a dovolit si na sobě skutečně zamakat? Jsem vyčerpaná z práce, z chodu domácnosti, mám děti, kterým se musím věnovat a sotva mám čas na partnera. Ani si nestíhám často umít vlasy, natož ještě cvičit?
Poznáváš se v tom? Máš také sklony omlouvat svou nečinnost nějakými z výše uvedených důvodů? Možná máš i další a já věřím, že můžeš s časem opravdu velmi bojovat a přitom skutečně chceš pro sebe něco udělat navíc a věnovat se svému tělu. Anebo naopak používáš tyto argumenty jen k tomu, aby ses nemusela příliš namáhat, protože se ti prostě cvičit nechce. Ruku na srdce, přiznat si to můžeš. Je to tak? A co. Vždyť je to tvé rozhodnutí. Ale buďme k sobě upřímné.
Podcast ke článku:
ACH TEN ČAS!
Pro ty z vás, které se sebou ale skutečně chtějí něco dělat a jediné, co je opravdu brzdí je nedostatek volného času a prostoru, který by mohly věnovat sobě, bude tento článek velmi užitečný.
Kdo totiž kdy nutně určil, že pohyb = jen cvičení? Mnoha ženám se ze slova “cvičení” nedělá příliš dobře. Představují si, jak z nich leje pot a sotva dýchají, nebo spíš – funí. Ať si říká o sportu, kdo chce, co chce, ale takováto představa není nijak zvlášť přitažlivá. Za to pohoda je přitažlivá. Tak jak ji zakomponovat do každodenního pohybu?
Pohyb je život. Udržuje nás ve formě. Díky pravidelnému pohybu naše tělo předčasně nechátrá a udržuje si vitalitu. Byla by tedy velká škoda se na své tělo vykašlat a jen čekat, kdy začne něco někde skřípak a kdy nám začně vypovídat službu. Zaměřme se proto raději na prevenci a pojďme se rozhýbat!
JAK NA POHYB A SPORT POHODOVĚ…
Každá žena jsme originál a od toho odvozený svůj jedinečný život. Možná ještě studuješ, možná už pracuješ a možná máš už i dítě nebo děti, takže si pohyb vždy aplikuj do každodenního života dle tvých možností, ale udělej to. Následující tipy ti pomohou, jak zatočit s časem a už se na nedostatek času nevymlouvat.
1. FITKO NENÍ NUTNÉ
Ve fitness centru se mnoho žen nedokáže pro správné cvičení dostatečně uvolnit a výsledky nepřináší, co by měly. Navíc se v tělocvičnách a fitness centrech málo větrá (zdali vůbec) a hygiena cvičicích strojů není také žádný zázrak. Bakteriemi se to tam jen kupí, takže si možná místo skvělé postavy přineše domů pár nechtějích mikroorganismů. Ale jestli ti fitko vyhovuje, fajn. Každopádně na co utrácet peníze, když si zacvičit můžeš doma nebo venku? A pokud jsi to zrovna ty – která se vymlouváš na nedostatek času, popřemýšleš – vždyť ušetříš i čas za cestu do fitka i z fitka.
Domácí “fitko” cvičení je fajn, jen musíš mít vnitřní motivaci a pevnou vůli. Ale pokud nemáš pevnou vůli, pravděpodobně dlouhodobě nevydržíš ani ve fitness centrech a podobných zařízeních. Kdo ví PROČ cvičí – cvičí kdekoli.
2. PO PROBUZENÍ SKOČ NA 10 MINUT NA KARIMATKU
Jakmile ti zazvoní budík a vstáváš, skoč do trička na cvičení a polož se na karimatku. Cílem je procitnout a jemně se protáhnout. Oživíš tím tělo i mysl a tvůj den začne vitálně. Jsi-li bezdětná a zrovna neodcházíš z domu, protáhni ranních 10 minut na 20 nebo i půl hodinky. Můžeš si zacvičit ranní jógu nebo se čistě věnovat strečinku.
3. ÚKLID SE POČÍTÁ!
Uvědom si, že i svižný úklid bytu nebo domu se počítá, je to celkem náročná aktivita. Však to znáš. Lítání s vysavačem nebo mopem je skoro posilovna. Takže od teď na úklid koukej z pohledu pohybu a začne tě možná i bavit!
4. DĚTI VE ŠKOLCE / ŠKOLE, ČAS NA SEBE?
Máš-li příležitost odvést děti do školy nebo školy a strávit několik hodin sama pro sebe, je to ideální čas zacvičit si, jít na procházku, jít si zaplavat, projet se na kole, jít nakupovat, cokoli. A opět máš příležitost zařadit pohyb do každodenního života. Pospojuj si místa, kde se ten den budeš ocitat. Máš jít ke kadeřnici? Tak co kdybys odvedla děti do školy pešky (projdeš se) a pak se prošla městem a skončila u kadeřnice, kde si odpočineš? Zkus si věci naplánovat a pospojuj různé body, které by na sebe mohly dobře navazovat.
5. I V KUCHYNI SE DÁ CVIČIT
Stojíme-li u sporáku, můžeme se pohupovat na špičky a dolů. Protrénovat lýtka. Pohoubat se v bocích, uvolnit pánev. A když ti kyne těsto na chleba nebo už máš v troubě vánoční cukroví, máš prostor si udělat dřepy. Vždyť nemusíš dřepovat hned půl hodiny. I deset dvacet dřepů se počítá!
6. SVOJE RANDE SAMA SE SEBOU SPOJ S POHYBEM
Víš, že chodit na rande sama se sebou je víc než prospěšné. Tak proč ho neskloubit s pohybem. Jistě, můžeš si zajít sama zaplavat nebo se někam projet na kole, ale taky můžeš jít jen na procházku nebo na kávu, ale vynechat auto a projít se pešky. Je tolik příležitostí! A až se budeš vracet domů, vyběhni si schody a výtah přenech jiným.
Nakonec to není tak těžké, že? Možná to chce skutečně jen hledat způsoby a opustit lenost.
Hýbej se pro radost!
Isabela