Pokud pravidelně procházíš sociální sítě jako Tik Tok, pravděpodobně ses již setkala s videi mladých žen, které sebevědomě prohlašují, jaké mají štěstí a že jim vždy všechno vychází. Syndrom šťastné dívky je nejnovějším trendem, který se šíří po internetu, a spočívá v tom, že pokud opakovaně sděluješ vesmíru, jaké máš štěstí, budeš jím odměněn tím, co si přeješ.
Ale na každé video, kde někdo nadšeně sdílí “důkazy”, že to funguje, připadá jedno, které toto hnutí kritizuje a tvrdí, že nejde o nic jiného než o toxickou pozitivitu. Co je to vlastně syndrom šťastné dívky?
Jedná se o posilující praxi, díky níž si můžeš splnit své sny každodenním opakováním afirmací typu ‘Všechno mi vychází’, nebo jde o další toxický trend pozitivity na sociálních sítích? Odpověď se samozřejmě bude lišit podle toho, koho se zeptáš.
Syndrom šťastné dívky” není osvědčeným konceptem ani strategií pro dosažení úspěchu. Jedná se pouze o hovorový výraz, který popisuje názor, že úspěch ženy je způsoben výhradně štěstím, nikoli její tvrdou prací nebo talentem.
Je možné, že se tento termín vyvinul jako reakce na společenské stereotypy a předsudky, které podceňují přínos nás žen. Tyto předsudky mohou vést lidi k přesvědčení, že úspěch ženy není zásluhou, ale spíše výsledkem vnějších faktorů, jako je štěstí, krása nebo šarm.
Je však důležité poznamenat, že termín “syndrom šťastné dívky” není formální ani vědecký termín a nemusí přesně vystihovat komplex faktorů, které přispívají k úspěchu nebo úspěchům dané osoby.
Převládají pouze negativa
Syndrom šťastné dívky ignoruje skutečnost, že život není spravedlivý. A ignoruje skutečnost, že někteří lidé jsou privilegovanější než jiní. Nebere v úvahu systémové a strukturální předsudky a nerovnosti, které ve světě existují.
Nepřipouští také negativní emoce nebo pocity – které jsou součástí života. Snaha ignorovat negativní pocity není příliš soucitná k sobě samému, a i když se může zdát, že krátkodobě funguje, tyto pocity se nám v dlouhodobém horizontu vrátí. Syndrom šťastné dívky má mnoho společného s toxickou pozitivitou.
Pouhé opakování afirmací nestačí
Existuje mnoho důkazů o tom, že pozitivní myšlení samo o sobě má své limity. Přijetí pozitivního myšlení ti může pomoci podniknout kroky ke zlepšení tvého života, ale samo o sobě není všelékem na všechno. Určitě ti nezaplatí hypotéku, neuzdraví tvé nemocné dítě ani nezajistí povýšení.
Bela Clair