JAKÉ EMOCE NÁM NIČÍ ŽIVOT?

Jak víme, my, jako živé bytosti, především ženy, prožíváme obrovskou škálu nejrůznějších emocí. Jsme přímo emocionální bytosti. Jenomže velmi záleží na míře, s jakou emoce prožíváme. Protože, když si nedokážeme optimalizovat prožívání emocí, nenechají na sebe dlouho čekat následky. A ty mohou být až velmi vážné.

Podcast ke článku:

Víme, že stres má za následek spoustu nežádoucích věcí, mezi které patří špatná psychika a zhoršená funkce imunitního systému. Hlavně, pokud jsme ve stresu stále. I zde platí pravidlo, které říká, že záleží, v jaké míře a jak často je na nás stres vyvíjen. Stres, který trvá chvilku, není přímo škodlivý, za to dlouhodobé vystavování se stresu vede např. k řídnutí vlasů, což my, ženy, samozřejmě nechceme. Ale nejde jen o vlasy, dlouhodobý stres nám neumožňuje dostatečně odpočívat, což je velmi důležité pro zdraví a regeneraci organismu. Pokud jsi dlouhodobě vystavovaná stresu, narušuje se ti nervová soustava a jsi náchylnější ke zdravotním komplikacím, neboť se u tebe snáze rozjede psychosomatická příčina. A ne, to, že tě potom něco bolí, neznamená, že jsi chypochondr. Bylo toho na tebe jen naloženo přespříliš.

VŽDYCKY SI PAMATUJ!

odpočívat je potřebné! Tak, jako je v noci potřebné dostatečně spát, tak je podstatné umět odpočívat. Tím myslím v bdělém stavu. Spánek se do odpočinku nepočítá. Spánek je kategorie sama o sobě. Odpočinek během dne je potřeba. Každý jeho dobu cítí dle svého fyzického a psychického rozpoložení, ale opravdu se odpočívat nauč. V dnešním náročném a uspěchaném světě je to nanejvýš potřeba. Umění odpočinku ti pomůže s tím, umět žít tady a teď. Prožívat přítomný okamžik. To spousta lidí neumí. Stále se za něčím honí, za penězi, prací, přesčasy, ale i za lidmi a zážitky, které kdyby vynechali, žilo by se jim lépe. Chce to umět zvolnit. Neznamená to, že se z tebe stane lenivá osoba, která nebude dělat nic a přes den bude jen odpočívat a v noci spát. To vůbec ne. Ale nezapomínej na to, že i tvé tělo si během dne potřebuje odpočinout a že tvůj mozek, který sbírá tolik informací a na který je během dne naloženo tolik informací, si potřebuje odpočinout. Jinak ti postupem času skutečně hrozí, že tě potkají psychické problémy. Léčit je je ovšem náročné. A to velmi. Proto prevence je v tomto směru nepostradatelná.

HNĚV

hněv není dobrá emoce. Může dobře posloužit, ale to pouze v případě osoby, která si prošla silnými traumaty a potřebuje fyzicky projevit svůj hněv vůči těm, kdo jim trauma způsobil. Pro takovou osobu je dobré vypustit páru, protože tím uvolní tuto emoci, kterou drží v těle. Ale není dobré hněv vůbec pociťovat. Ubližuje. Ublíží jak osobě, vůči které je hněv namířen, a později celá vzpomínka znovu ublíží člověku, který hněv vypustil. Nejlepší je situacím a traumatům předcházet, abys hněv vůbec nemusela pociťovat. Když už ho ale cítíš, pak ho vypusť. Ten, kdo ti ublížil, si to zaslouží, ale zvaž dobře, jestli proti němu svůj hněv skutečně chceš ventilovat. Aby tě to postupem času nemrzelo. Může se jednat o tvé rodiče nebo někoho, koho máš moc ráda. Jednou z možností také je, jít někam na opuštěné místo, nebo doma, pokud jsi sama a vykřičet svůj hněv beze svědků. Můžeš si pobrečet, zavztekat, něco rozbít. To pomáhá uvolnit takto silné emoce také. Pokud ti na člověku, který ti ublížil, záleží, zkus s ním vše řešit v klidu a řekni mu, že pociťuješ silný hněv. Útok by měl být vždy až to poslední řešení.

STRACH

strach je další silnou emocí, dalším silným spouštěčem stresu. Takže se jedná o nezdravou emoci. Každý člověk někdy zažil nebo zažívá strach, je to přirozené, takto jsme se narodili, strach funguje pro naši obranu. Horší je, když se dostavuje příliš často.

Emoce jsou dary a nemoce. Některé emoce nás vynesou do výšin a je nám neskutečně dobře. Cítíme, že žijeme. Ale některé emoce nás topí, dusí, zabraňují nám v jemném plynutí životem. Berou nám naši sílu a energii. Rozeznejme je. 

Strach je tu pro nás od toho, aby nás varoval a nešly jsme do všeho tak po hlavě. To je naprosto v pořádku. Každý z nás máme do značné míry pud sebezáchovy. Na druhé straně je ovšem nezdravé, pokud cítíme strach všude, kam přijdeme a všude, kde se pohybujeme. Toto většinou bývá spojeno s předchozími událostmi, zkušenostmi a traumaty. Mozek je úžasný orgán, který nezapomíná a vše si dobře pamatuje. Vzbuzuje emoci strachu pokaždé, kdy se cítí ohrožen, a vysílá signál – chraň se, připrav se na boj. Jenže prožívat strach dennodenně nebo velmi často je pro nás nezdravé. Snižuje funkci našeho imunitního systému, protože jsme stále pod tlakem stresu něčemu se nutně bránit a být vlastně v pozoru až v křeči. Být neustále v pozoru znamená, že si zase neumíš odpočinout.

Řekni mi, umíš odpočívat? Dokážeš si uvědomit, kdy je čas jít si dát chvilku pauzu? A co emoce, které nám škodí? Znáš tyhle pocity? Už jsi někdy cítila silný hněv? A co strach? Jak prožíváš svůj strach ty? Co děláš proto, aby ses ho zbavila ty?

Buď kouzelná a svá!

Isabela

Sdílet:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *